برترین فرهنگ در برگزاری مراسم عروسی
1398/04/09 | تعداد نظرات :0
برترین فرهنگ در برگزاری مراسم عروسی

بهترین مراسم عروسی در کدام فرهنگ می باشد؟

ایران دارای وسعت فراوان و مردمی با آداب و رسوم مختلف است. مراسم عروسی در جای جای این سرزمین با آداب و رسوم خاص آن منطقه برگزار می شود. مراسم عروسی را می توان نشانه ای از هویت مردمان آن دیار دانست. تنوع فرهنگ ها در ایران باعث بوجود آمدن تنوع در مراسم های مختلف به ویژه در مراسم عروسی شده است. در حال حاضر در برخی از مناطق کشور برخی از این آداب و رسوم ها با پیشرفت روز افزون آنها کمرنگ و ضعیف شده است ولی هنوز هم می توان نقاطی را در این مملکت یافت که به سنت های دیرین خود پایبند هستند.

تاریخچه مراسم عروسی در فرهنگ های مختلف ایرانی

مراسم عروسی یا سور در واقع یک مراسم آیینی است که از دیرباز انجام می شده و در واقع در بین مردم تبدیل به یک سنت شده است. پس از انجام این مراسم زندگی مشترک یک زوج آغاز می شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ های مختلف و همچنین در ادیان و مذاهب گوناگون و حتی طبقات اجتماعی مختلف با روش های متفاوتی انجام می گیرد. می توان گفت که مراسم عروسی بخش کارکردی ازدواج بوده است و بخش اصلی و قانونی آن عموما در دفاتر صورت می گیرد. فرهنگ مراسم عروسی در مناطق مختلف با یکدیگر فرق داشته و هنوز هم فرق دارد و بر اساس آنچه که از پیشینیان به ارث رسیده صورت می گیرد. مثلا در انجیل از معجزه عیسی در برگزاری جشن عروسی در یکی از روستاها به تفصیل نمونه آورده شده است. در کشور خودمان هم اینگونه مراسم ریشه در کهن اساطیری دارد. در ایران تنها نکته مشترک بین برخی از عروسی ها را می توان در برگزاری آن دانست در غیر این صورت با توجه به خانواده ها برخی عروسی ها بسیار باشکوه و پر از تجملات و برخی دیگر ساده و بی آلایش برگزار می شوند.

مراسم عروسی در فرهنگ های مختلف

رسوم مشترک جهانی مراسم عروسی

نکته مشترک مراسم عروسی در میان تمام کشورها تبادل حلقه ازدواج، تبادل پول، هدیه دادن، مهمانی، موسیقی، دعا و خواندن کتاب مقدس آن مذهب می باشد که افراد با توجه به دین و مذهب خود این سنت ها را انجام می دهند و به آنها پایبند هستند.

آداب و رسوم مراسم عروسی در قومیت های مختلف ایرانی

در ادامه این مقاله به بررسی فرهنگ های مختلف در ایران برای برگزاری مراسم عروسی می پردازیم:

اقوام لر: در میان این قوم رسم بر این است که رقص و شادی با بازی های سنتی و محلی همراه باشد. از سازهای محلی مناسب منطقه مانند کمانچه و تنبک( ساز و دهل )نیز در این گونه مراسمات استفاده می کنند.

شمال کشور: در این منطقه در بیشتر نقاط آن مراسم عروسی هنوز هم با آداب و رسوم گذشته صورت می گیرد. مثلا در استان گیلان رسم بر این است که عروس و داماد یک نهال را در خانه پدر عروس می کنند و آن را در خانه عروس و داماد می کارند. یا در برخی از روستاها رسم بر این است که یک خروس را از خانه پدر عروس می گیرند، پای آن را با نوارهای رنگی می بندند و آن را به خانه عروس می برند.

اقوام بلوچ: بلوچ ها دو مراسم حنابندان دارند به این صورت که یک مراسم حنابندان غیر رسمی است و دومی به صورت رسمی برگزار می شود که به آن حنا دوزنگی می گویند.

اقوام کرد: کردها در مراسم عروسی خود رقص و پایکوبی سنتی دارند که همواره به آن پایبند هستند و آن را مانند یک آیین مقدس اجرا می کنند.

اقوام بختیاری: ازدواج ها در این قوم بیشتر در بین خودشان است. در این قوم اصل و نسب خانواده عروس بسیار برای داماد مهم می باشد.

ترکمن ها: در میان این قوم رسم بر این است که در روز عروسی از خانواده داماد افرادی باید تعیین شوند و به خانه عروس به دنبال عروس بروند. در زمان های گذشته این کار به وسیله شتر، اسب و ارابه صورت می گرفت ولی امروزه این کار با ماشین راحت تر صورت می گیرد که از خانواده عروس هم برای استقبال از خانواده داماد به پیش می آیند.

مراسم عروسی در قوم های متفاوت

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه
برچسب ها
آخرین پست ها
تبلیغات متنی