تاثیر شمع آرایی در تشریفات مجالس
1398/05/19 | تعداد نظرات :0
تاثیر شمع آرایی در تشریفات مجالس

شمع آرایی چیست؟

شمع آرایی به مفهوم استفاده از شمع برای تزیین و زیباسازی  تشریفات مجالس و مراسم های مختلف می باشد. امروزه کاربرد شمع از وسیله ای برای روشنایی به وسیله تزیینی تغییر کرده است و مدل های مختلفی برای این حرفه مانند شمع آرایی با گل و روبان پیشنهاد می شود. در این مقاله به معرفی شمع و اهمیت زیبایی شمع آرایی در تشریفات می پردازیم.

شمع ها از گذشته تا امروز

در گذشته استفاده از شمع بجای چراغ ها و لامپ های امروزی به عنوان وسیله ای برای تامین روشنایی اماکن مختلف، در بسیاری از قسمت های مختلف جهان رواج داشت و هنوز هم از شمع ها استفاده می شود. اما امروزه در کنار اینکه این مساله که در میان مذاهب، فرهنگ ها و سنت های مختلف دیده می شود، کاربرد امروزی شمع به عنوان وسیله ای برای روشنایی بسیار کم شده است ولی استفاده از آن در جنبه های تشریفاتی بسیار افزایش یافته است. امروزه علاقمندان به استفاده از شمع به عنوان یکی از المان های تزیین و زیبایی در مراسم هایی همچون عروسی، افزایش یافته است و اغلب از قالب ها و انواع مختلفی برای مراسم های گوناگون استفاده می شوند و این موضوع حتی در خدمات مجالس نیز دیده می شود.

شمع آرایی مجالس

انواع شمع ها

با توجه به اینکه شمع ها بیشتر جنبه تشریفاتی و تزیینی دارند، در قالب ها و شکل های گوناگون و فانتزی ساخته می شوند که می توان در مورد انواع آن گفت:

شمع های با قالب های حیوانات که این نوع شمع ها پس از اینکه ماده اصلی شمع یعنی پارافین آب می شود، شکل اصلی و قالب مورد نظر ایجاد می شود.
شمع های دکوراسیون مدرن: این نوع شمع ها در یک قالب استوانه ای قرار دارند که از ویژگی های آنها می توان به عمر طولانی و زیبایی ظاهری اشاره نمود.
شمع های رایحه دار: یکی دیگر از کاربردهای شمع ها در کنار تزیین، هدیه دادن و معطر کردن فضا است. این نوع شمع ها می توانند رایحه هایی نظیر اسطوخودوس، پرتقالی، وانیلی و نعنایی ایجاد نمایند.
شمع هایی با اشکال مختلف: این شمع ها معمولا در اشکال گل ها، کاکتوس ها و میوه ها وجود دارند که برای رمانتیک کردن و تزیین فضا استفاده می شوند.
از جمله دیگر شمع ها می توان به شمع های آّباژوری، ضد حشره، همراه با چراغ ال ای دی اشاره نمود. دسته ای دیگر از شمع ها نیز وجود دارند که شمع سفید، سیاه، آبی، قرمز، طلایی، خاکستری و بنفش نام دارند و بیشتر در شفابخشی و مراسم های مذهبی و مدیتیشن بکار گرفته می شوند.

شمع آرایی مراسم

شمع آرایی مجالس

امروزه در مراسم های ازدواج، اماکن خاص مانند رستوران ها و کافی شاپ ها، تالارهای عروسی، باغ های عروسی و حتی مراسم های ترحیم از شمع ها برای ایجاد جلوه ای خاص و زیبا استفاده می کنند. همچنین شمع ها به عنوان یک تزیین برای قسمت های مختلف این اماکن مانند ورودی مهمانان، بر روی میز عروس و داماد، کناره های دیوارها و پنجره ها استفاده می شود. شمع آرایی یکی از خدمات ویژه طراحی مراسم عروسی به شمار می روند.

امروزه با توجه به گسترش استفاده از شمع ها به عنوان وسیله ای تزیینی و هنر شمع آرایی، دوره های مختلفی نیز برای کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند ارائه می شود تا آموزش شمع آرایی در مراسم های عروسی و عزا، نحوه شمع آرایی، استفاده از شمع های گوناگون و آشنایی با انواع شمع ها و آیین های مرتبط با آنان صورت گیرد.

شمع آرایی

اهمیت شمع آرایی در تشریفات

این نوع تزیین در بخش تشریفات و تزیین مراسم ها و مجالس مختلف، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. همینطور در برخی از مراسم ها مثل مراسم عقد که شمع ها از اجزای اصلی سفره عقد به حساب می آیند، اهمیت شمع آرایی به گونه ای مناسب و در قالب های زیبا در دو طرف آینه، این زیبایی را چند برابر می کند.

زیبایی دکوراسیون اماکنی مانند تالارها، دغدغه و ویژگی مهمی است که صاحبان آنها و کسانی که مسئول برگزاری و انتخاب مکان مناسب برای مراسم هستند، برای آنان مهم تلقی می شود. همچنین سلیقه افراد نیز در شمع آرای مسئله مهم دیگری است که به اهمیت آن می افزاید و باید از بین مدل های ارائه شده، طبق سلیقه عروس و داماد انجام شود تا میزها به بهترین شکل تزیین شوند.

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه
برچسب ها
آخرین پست ها
تبلیغات متنی