درخواست منو
تاریخ حدودی مراسم
درخواست قیمت منو

رسم و رسوم حنابندان چیست؟

رسم حنابندان

مراسم حنابندان از مراسم‌هایی است که پیش از شب عروسی برگزار می‌شود. این مراسم در برخی از شهرهای ایران و در میان بعضی از قومیت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به شکل خاص خودشان برگزار می‌شود.

البته این روزها که برگزاری مراسم عروسی با دردسر زیادی همراه است، خیلی از افراد بسیاری از مراسم‌های پیش و پس از عروسی را حذف می‌کنند. اما حنابندان از آن مراسم‌هایی است که به دلیل خاص بودن هنوز طرف‌‌داران خود را دارد.

حتی در برخی از حنابندان‌ها به دلیل خودمانی بودن بیشتر از شب عروسی به عروس و داماد و مهمانان خوش می‌گذرد.

تمام آنچه در مورد مراسم حنابندان عروس باید بدانید

حنابندان یکی از آداب و رسوم عروسی در نزد اقوام ایرانی است. حنابندان آیینی سنتی است که یک یا دو روز پیش از عروسی در خانه پدر و مادر عروس و با حضور دوستان و خویشان برگزار می‌شود و مهمانان برای خانواده عروس پول یا هدیه‌های دیگر می‌آورند.

رسم و رسوم حنابندان در شهرهای ایران با توجه به تفاوت قوم‌های ایرانی با هم فرق‌هایی دارد که در ادامه به برگزاری این مراسم در شهر تبریز و اصفهان اشاره‌ می‌کنیم.

باید بدانید که فقط در ایران نیست که این مراسم برگزار می‌شود و در کشور ترکیه نیز حنابندان می‌گیرند که به آن نیز اشاره‌ای خواهیم داشت.

در حقیقت این امر تا جایی می‌تواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد که عروس و داماد و تمامی زوج‌های جوان زیادی هستند که تمامی برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی خود را به دست یک مدیر برنامه سپرده و در انجام تمامی امور از او کمک می‌گیرند.

تشریفات ملل-مراسم حنابندان

مراسم حنابندان در تبریز و اصفهان

مراسم حنابندان در تبریز و در میان آذری‌ها از جذاب‌ترین مراسم‌ها است. در گذشته این مراسم شب قبل از عروسی برگزار می‌شد، اما از آنجا که عروس و داماد خسته می‌شدند امروزه 2 تا 3 شب قبل از عروسی حنابندان می‌گیرند.

در این مراسم، روی دست‌های عروس و داماد و مهمانان حنا گذاشته می‌شود. حنا را خانواده داماد تزئین‌ می‌کنند و با کادوهای دیگری که برای عروس گرفته‌اند به خانه عروس می‌برند.

آذری‌ها رسم دارند که پیش از شروع مراسم دوستان داماد او را به داخل حمام ببرند و به دست‌های او حنا بگذارند و بعد در مراسم شرکت کنند.

رسم حنابندان عروس در تبریز

مراسم حنابندان در اصفهان یک شب پیش از عروسی است، خانواده داماد حنای تزئین شده و کادوها و لباس‌های عروس را به صورت خنچه با زدن دف یا تنبک همراه با آشنایان داماد و عروس به خانه عروس می‌برند.

در آنجا حنا را آماده می‌کنند و روی دست عروس و داماد می‌گذارند. بقیه میهمانان هم می‌توانند کمی از حنا بردارند و روی دست و پاهای خود بگذارند. تمام این مراسم با جشن و پایکوبی و پذیرایی از مهمانان همراه است.

در واقع عروس و دامادها و زوج‌های جوان باید به خوبی با این موضوع آشنایی داشته باشند که هزینه‌های بیشتر مساوی است با برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی بهتر و به یادماندنی‌تر اما این نکته را باید در نظر داشته باشند که صرفا خرج و هزینه زیاد و هنگفت نمی‌تواند ضامن برگزاری یک مراسم عقد و جشن عروسی خیلی خوب و زیبا باشد و باید در این مسیر به خوبی از تمامی انتخاب‌ها و کمک‌ها بهره برد و از هیچ کاری کوتاهی نکرد تا در سرانجام عروس و داماد ها و زوج‌های جوان بتوانند برگزاری مراسم عقد و عروسی خیلی خوب و از هر نظر ایده‌آلی را داشته باشند.

مراسم حنابندان در اصفهان

مراسم حنابندان در ترکیه

باید بگوییم که مراسم عقد بین عروس و داماد در کشور ترکیه در دفترخانه و توسط قاضی و پس از آن مراسم نشان انجام می‌شود. این مراسم پیش از حنابندان است و در طی آن تمام فامیل به یک تالار دعوت می‌شوند و در آنجا شادی می‌کنند و از آنها پذیرایی می‌شود. پس از آن جهیزیه را نشان می‌دهند و فامیل هدایای خود را به عروس و داماد می‌دهند. در همان شب هم مراسم حنابندان برگزار می‌شود.

جالب است بدانید که در این مراسم تئاتر اجرا می‌شود. اگر خانواده مسلمان باشند، بعد از تئاتر که طنز هم است، مولودی می‌خوانند و اگر مسلمان نباشند ارکستر می‌آورند و مشغول رقص و پایکوبی می‌شوند. در این مراسم ابتدا داماد حنا را بین خانم‌ها می‌گرداند و سپس به وسیله عروس به داماد حنا می‌دهند. عروس با گرفتن پول از ساقدوش‌های داماد به آنها هم حنا می‌دهد.

مراسم حنابندان در ترکیه

همان طور که گفتیم، این مراسم در شهرهای مختلف ایران با آداب و رسوم خاص خود برگزار می‌شود. با تغییر فرهنگ این مراسم نیز دستخوش تغییراتی شده است و امروزه می‌توانید برگزاری این مراسم را نیز مانند دیگر مراسم مربوط به عروسی به مؤسسات خدمات مجالس بسپارید. در بین این مؤسسات، مؤسسه تشریفات ملل با کادر مجرب و کارآزموده خود آماده برگزاری مراسم حنابندان شما عزیزان است. 

سخن پایانی

بسیاری از عروس و دامادها و زوج‌های جوانی دیده شده‌اند که علی‌رغم خرج‌هاسی بسیار زیاد و هنگفت برای برگزاری مرامس عقد و عروسی خود نتوانسته‌اند تا برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی خیلی مناسب و خوبی را داشته باشند و در نهایت حتی از تامامی هزینه‌ایی که در آن راه کرده بودند به کلی پشیمان شده‌اند.

برگزاری جشن حنابندان در باغ تالار

با توجه به این موضوع باید در نظر داشت که عروس و دامادها و زوج‌های جوان باید به خوبی این موضوع و نکته مهم را در نظر داشته باشند و توجه خاصی راردر برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی خود به آن معطوف کنند زیرا زمانی می‌توان برگزاری مراسم عقد و عر.وسی خیلی خوب و مطلوبی را داشت که یک مدیریت بسیار مجرب و یک مجموعه حرفه‌ای برنامه‌ریزی‌های آن را انجام دهد و بتواند از پس تمامی جزییات و ریزه کاری‌های مخصوص آن به راحتی بربیاید.

گرد آوری : تشریفات عروسی ملل

مقالات مشابه

عمارت ملل; سالن عقد شیک و لاکچری در تهران

عمارت ملل; سالن عقد شیک و لاکچری در تهران

آیا به دنبال یک سالن عقد شیک یا سالن عقد لاکچری در تهران هستید؟ امروز به بررسی یکی از بهترین، لوکس ترین و لاکچری ترین عمارت عقد تهران خواهیم رفت اما قبل از آن باید به بررسی معنای لغوی لوکس...
انواع خدمات تشریفات عروسی

انواع خدمات تشریفات عروسی

استفاده از خدمات مرتبط با مراسم‌ها و جشن‌ها اکنون به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی و استرسی، میزبان جشن‌ها، مراسم‌ها، سمینارها و همایش‌های متنوع باشید. در ابتدا، خدمات مجالس معمولاً تنها برای...
تشریفات تولد تهران

ایده‌ های برای برگزاری یک جشن تولد فراموش نشدنی

تولد هر فرد، یکی از مهم‌ترین روزهای زندگی او است. به همین دلیل، برگزاری یک جشن تولد باشکوه و خاطره‌انگیز برای این روز، بسیار مهم است. تشریفات ملل، یکی از بهترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مجالس تولد در تهران است. این...
اجاره روف گاردن در تهران

اجاره روف گاردن در تهران

برای اجاره روف گاردن در تهران ابتدا باید نوع مراسمی که میخواهید در روف گاردن برگزار کنید را مشخص کنید ( بله برون، عقد، عروسی، تولد، مهمانی خانوادگی و..) سپس منطقه مورد نظر خود را انتخاب کنید ( شرق، غرب،...