درخواست منو
تاریخ حدودی مراسم
درخواست قیمت منو

سفره عقد مدرن یا سفره عقد سنتی، کدام را انتخاب کنیم؟

 یکی دیگر از خدمات ارائه شده خدمات مجالس سفره عقد سنتی ایرانی  می باشد .در واقع از مهم‌ترین سفره‌های ما ایرانی‌ها است و دلیل اهمیت آن برگزاری مراسم عقد بر سر آن است. قرآن، آینه، یک جفت شمعدان، جانماز، نبات، نقل و سکه نقل، تخم مرغ، فندق، گردو و بادام و نان و پنیر و سبزی را می‌توان از اجزای ثابت سفر عقد دانست که البته هر کدام نماد چیزی هستند. همچنین، از گل برای آرایش سفره عقد استفاده می‌شود. شیرینی، میوه، یک ظرف عسل و جا حلقه‌ای از دیگر عناصر مهم این سفره هستند. خنچه نان و اسپند، کله قند و تور قند ساییدن را هم نباید فراموش کرد.

چیدن و تزئین سفره ‌عقد انواع و اقسام گوناگونی دارد که مهم‌ترین عامل آن سلیقه است. ​البته این روزها کمتر کسی این دردسر را به خود می‌دهد و بیشتر افراد از سفره عقد آماده چیده شده در محضرها استفاده می‌کنند. اما اگر بخواهید سفره عقد متفاوت و به یاد ماندنی داشته باشید، می‌توانید آن را به دو سبک سنتی و مدرن بچینید که هر چند در اصل عناصر تشکیل دهنده آن یکی هستند ولی تفاوت‌هایی با هم دارند.

اما در این میان هستند سفره‌هایی که خیلی از سبک و سیاق خاصی پیروی نمی‌کنند و خود را مقید به اصول نمی‌دانند. مثلاً از هر نوع ظرف و مجسمه‌ای برای تزئین استفاده می‌کنند. شش تا ظرف یک شکل که بقیه نیز با رنگ و طرح آنها هماهنگ باشند کافی است. همچنین برای انتخاب رنگ نیز خود را محدود نمی‌کنند و رنگ دلخواه خود را در نظر می‌گیرند. برای پارچه‌ نیز از حریر یا ساتن یا هر چیزی که به نظرشان زیبا می‌رسد استفاده می‌کنند. اختلاف سطح نیز در برخی چیدمان‌ها آن را جالب می‌کند.

البته باید گفت در زمان چیدن سفره عقد باید به یک سری نکات توجه کرد. فضا، مساحت و نوع طراحی از نکات قابل بررسی هستند. در ادامه ویژگی‌های سفره عقد مدرن و سفره عقد سنتی را برای شما آورده‌ایم.

سفره عقد عروسی

مشخصات سفره‌ عقد سنتی

برای چیدن یک سفره عقد سنتی از ظرف‌های سنتی استفاده می‌کنند. یعنی ظرف‌هایی نقره، سفال یا مسی که بیننده با دیدن آنها به گذشته‌ها می‌رود. می‌توان از عناصر اصلی سفره‌های سنتی به حنا، برنج و گندم اشاره کرد.

یکی از مشخصات این سفره این است که با عناصر و لوازم سفره با اختلاف بالا از هم چیده نمی‌شوند و در بیشتر مواقع هم سطح هستند. پارچه‌های ترمه یا سوزن‌ دوزی شده زیبایی بی نظیری به سفره عقد می‌بخشند.

انتخاب رنگ نیز در سفره‌های عقد مهم است. در سفره‌های سنتی بیشتر از رنگ‌های فیروزه‌ای، قرمز، کرم یا قهوه‌ای استفاده می‌شود. گل‌های طبیعی رنگ و بوی خاصی به سفره می‌دهند، اما در شیوه چیدمان سنتی مانند مدرن خیلی از گل‌ها استفاده نمی‌شود و اجرای تشکیل‌ دهنده سفره نقش پر رنگی‌تری دارند. دیوان حافظ زیبا و شکیل نیز باید در سفره بدرخشد.

مشخصات سفره عقد مدرن

سفره‌های عقد مدرن امروز طرف داران بیشتری دارند. در این سبک، اصل کار با آب و آینه انجام می‌شود و در واقع طراحی سفره بر پایه شمع و گل است.

به طور معمول، کف سفره را با یک آ​ینه‌ یک تکه یا تکه‌های آ​ینه مختلف که از هم فاصله دارند می‌پوشانند. البته می‌تواند حریر و ساتن یا تور سفید را جایگزین آینه‌ها کرد. در سفره عقد مدرن به جای یک رنگ از دو رنگ اصلی استفاده می‌شود که معمولاً سفید و سبز است. تازه گاهی یک رنگ دیگر به آن اضافه می‌شود.

در این سبک نیز اختلاف سطح کم است. ظرف‌های کریستالی نیز جای سفال‌ها را می‌گیرند که در آنها آب می‌ریزند و آنها را با سیب، شمع یا گلبرگ تزئین می‌کنند.

شما می توانید انواع مدل های سفره عقد را به صورت سنتی یا مدرن قبل ازبرگزاری مجالس عروسی  در نمونه کارهای تشریفات عروسی ملل ببینید و بهترین آن را با توجه به سلیقه و پسند خودتان انتخاب کنید. تشریفات ملل با سال ها تجربه در زمینه برگزاری مجالس عروسی و نامزدی شبی خاطره انگیز را برایتان رقم خواهد زد.

گردآوری:تشریفات عروسی ملل

مقالات مشابه

کارهایی که عروس و داماد باید قبل از عروسی انجام دهند

کارهایی که باید قبل از عروسی‌ انجام دهید

روز عروسی یکی از بهترین روزهای زندگی  هر فردی است. در این روز، همه چیز باید به طور کامل و بدون هیچ نقصی اجرا شود. پس از ماه‌ها طراحی و برنامه‌ریزی عروسی، در روزهای آخر شما ممکن است نگران شوید...
مراسم نامزدی چیست

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

تقریبا، همه ی ما در برهه ای از زندگی خود درگیر دوران شیرین ازدواج می شویم، اما در طول این دوران، مراسم ها و شب ها و جشن های زیادی را پشت سر می گذاریم که هرکدام از آن ها...
سالن عقد شمال تهران

سالن عقد و محضر ازدواج شیک در شمال تهران

انتخاب یک سالن عقد بر اساسم محدوده دلخواه کاری زمان بر است . اگر میخواهید مراسم عقد خود را در یک محضر ازدواج با سالن های شیک و به روز در شمال تهران برگزار نمایید در ادامه همراه ما باشید....
باغ تالار در تهران

برگزاری خدمات مجالس در بهترین باغ تالارهای تهران و حومه

برگزاری مراسم و خدمات مجالس در تالار ها و باغ تالار ها همیشه از دغدغه های مهم عروس و داماد ها ی جوان بوده و هست. گاهی اوقات نیز این موارد به اختلاف نظر هایی منجر میشود که در ادامه...