درخواست منو
تاریخ حدودی مراسم
درخواست قیمت منو

سفره عقد مدرن یا سفره عقد سنتی، کدام را انتخاب کنیم؟

 یکی دیگر از خدمات ارائه شده خدمات مجالس سفره عقد سنتی ایرانی  می باشد .در واقع از مهم‌ترین سفره‌های ما ایرانی‌ها است و دلیل اهمیت آن برگزاری مراسم عقد بر سر آن است. قرآن، آینه، یک جفت شمعدان، جانماز، نبات، نقل و سکه نقل، تخم مرغ، فندق، گردو و بادام و نان و پنیر و سبزی را می‌توان از اجزای ثابت سفر عقد دانست که البته هر کدام نماد چیزی هستند. همچنین، از گل برای آرایش سفره عقد استفاده می‌شود. شیرینی، میوه، یک ظرف عسل و جا حلقه‌ای از دیگر عناصر مهم این سفره هستند. خنچه نان و اسپند، کله قند و تور قند ساییدن را هم نباید فراموش کرد.

چیدن و تزئین سفره ‌عقد انواع و اقسام گوناگونی دارد که مهم‌ترین عامل آن سلیقه است. ​البته این روزها کمتر کسی این دردسر را به خود می‌دهد و بیشتر افراد از سفره عقد آماده چیده شده در محضرها استفاده می‌کنند. اما اگر بخواهید سفره عقد متفاوت و به یاد ماندنی داشته باشید، می‌توانید آن را به دو سبک سنتی و مدرن بچینید که هر چند در اصل عناصر تشکیل دهنده آن یکی هستند ولی تفاوت‌هایی با هم دارند.

اما در این میان هستند سفره‌هایی که خیلی از سبک و سیاق خاصی پیروی نمی‌کنند و خود را مقید به اصول نمی‌دانند. مثلاً از هر نوع ظرف و مجسمه‌ای برای تزئین استفاده می‌کنند. شش تا ظرف یک شکل که بقیه نیز با رنگ و طرح آنها هماهنگ باشند کافی است. همچنین برای انتخاب رنگ نیز خود را محدود نمی‌کنند و رنگ دلخواه خود را در نظر می‌گیرند. برای پارچه‌ نیز از حریر یا ساتن یا هر چیزی که به نظرشان زیبا می‌رسد استفاده می‌کنند. اختلاف سطح نیز در برخی چیدمان‌ها آن را جالب می‌کند.

البته باید گفت در زمان چیدن سفره عقد باید به یک سری نکات توجه کرد. فضا، مساحت و نوع طراحی از نکات قابل بررسی هستند. در ادامه ویژگی‌های سفره عقد مدرن و سفره عقد سنتی را برای شما آورده‌ایم.

سفره عقد عروسی

مشخصات سفره‌ عقد سنتی

برای چیدن یک سفره عقد سنتی از ظرف‌های سنتی استفاده می‌کنند. یعنی ظرف‌هایی نقره، سفال یا مسی که بیننده با دیدن آنها به گذشته‌ها می‌رود. می‌توان از عناصر اصلی سفره‌های سنتی به حنا، برنج و گندم اشاره کرد.

یکی از مشخصات این سفره این است که با عناصر و لوازم سفره با اختلاف بالا از هم چیده نمی‌شوند و در بیشتر مواقع هم سطح هستند. پارچه‌های ترمه یا سوزن‌ دوزی شده زیبایی بی نظیری به سفره عقد می‌بخشند.

انتخاب رنگ نیز در سفره‌های عقد مهم است. در سفره‌های سنتی بیشتر از رنگ‌های فیروزه‌ای، قرمز، کرم یا قهوه‌ای استفاده می‌شود. گل‌های طبیعی رنگ و بوی خاصی به سفره می‌دهند، اما در شیوه چیدمان سنتی مانند مدرن خیلی از گل‌ها استفاده نمی‌شود و اجرای تشکیل‌ دهنده سفره نقش پر رنگی‌تری دارند. دیوان حافظ زیبا و شکیل نیز باید در سفره بدرخشد.

مشخصات سفره عقد مدرن

سفره‌های عقد مدرن امروز طرف داران بیشتری دارند. در این سبک، اصل کار با آب و آینه انجام می‌شود و در واقع طراحی سفره بر پایه شمع و گل است.

به طور معمول، کف سفره را با یک آ​ینه‌ یک تکه یا تکه‌های آ​ینه مختلف که از هم فاصله دارند می‌پوشانند. البته می‌تواند حریر و ساتن یا تور سفید را جایگزین آینه‌ها کرد. در سفره عقد مدرن به جای یک رنگ از دو رنگ اصلی استفاده می‌شود که معمولاً سفید و سبز است. تازه گاهی یک رنگ دیگر به آن اضافه می‌شود.

در این سبک نیز اختلاف سطح کم است. ظرف‌های کریستالی نیز جای سفال‌ها را می‌گیرند که در آنها آب می‌ریزند و آنها را با سیب، شمع یا گلبرگ تزئین می‌کنند.

شما می توانید انواع مدل های سفره عقد را به صورت سنتی یا مدرن قبل ازبرگزاری مجالس عروسی  در نمونه کارهای تشریفات عروسی ملل ببینید و بهترین آن را با توجه به سلیقه و پسند خودتان انتخاب کنید. تشریفات ملل با سال ها تجربه در زمینه برگزاری مجالس عروسی و نامزدی شبی خاطره انگیز را برایتان رقم خواهد زد.

گردآوری:تشریفات عروسی ملل

مقالات مشابه

عمارت ملل; سالن عقد شیک و لاکچری در تهران

عمارت ملل; سالن عقد شیک و لاکچری در تهران

آیا به دنبال یک سالن عقد شیک یا سالن عقد لاکچری در تهران هستید؟ امروز به بررسی یکی از بهترین، لوکس ترین و لاکچری ترین عمارت عقد تهران خواهیم رفت اما قبل از آن باید به بررسی معنای لغوی لوکس...
انواع خدمات تشریفات عروسی

انواع خدمات تشریفات عروسی

استفاده از خدمات مرتبط با مراسم‌ها و جشن‌ها اکنون به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی و استرسی، میزبان جشن‌ها، مراسم‌ها، سمینارها و همایش‌های متنوع باشید. در ابتدا، خدمات مجالس معمولاً تنها برای...
تشریفات تولد تهران

ایده‌ های برای برگزاری یک جشن تولد فراموش نشدنی

تولد هر فرد، یکی از مهم‌ترین روزهای زندگی او است. به همین دلیل، برگزاری یک جشن تولد باشکوه و خاطره‌انگیز برای این روز، بسیار مهم است. تشریفات ملل، یکی از بهترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مجالس تولد در تهران است. این...
اجاره روف گاردن در تهران

اجاره روف گاردن در تهران

برای اجاره روف گاردن در تهران ابتدا باید نوع مراسمی که میخواهید در روف گاردن برگزار کنید را مشخص کنید ( بله برون، عقد، عروسی، تولد، مهمانی خانوادگی و..) سپس منطقه مورد نظر خود را انتخاب کنید ( شرق، غرب،...